Sledujte nás na:
  • sk
  • en

Často kladené otázky / FAQ

Áno, naša zubná klinika poskytuje čistenie zubov, ktoré sa odborne nazýva dentálna hygiena. Okrem iného zahŕňa odstraňovanie zubných povlakov, zubného kameňa a následne nanesenie laku so zvýšeným obsahom fluoridov. Súčasťou dentálnej hygieny je taktiež ukážka a nácvik správnej starostlivosti o zuby a chrup, techniky čistenia zubov, správneho používania dentálnych pomôcok, ako sú medzizubné kefky, dentálne nite, jednozväzkové kefky atď.

Zubný povlak je mäkký lepivý povlak, bielo- žltej farby, ktorý sa na zuboch vytvára neustále. Obsahuje veľké množstvo baktérii, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu, ďalšej deštrukcii zubov a vedú k ochoreniam ďasien, a preto je ho nevyhnutné odstrániť správnou technikou čistenia.

Zubný kameň vzniká na zuboch zo zubného povlaku pri nedostatočnej alebo nesprávnej hygiene zubov. Do prítomného zubného povlaku sa postupne dostávajú minerály zo slín a potravy, a postupne sa štruktúra mäkkého povlaku mení na tvrdé nánosy kameňa na zuboch, nad a pod ďasnom. Následne sa nánosy zubného kameňa začnú zväčšovať a môžu pokrývať až celú plochu zuba.

Prvotným príznakom je krvácanie a bolesť ďasien najmä pri čistení zubov, kedy sa ďasná zapália a zduria. V ďalšom štádiu dochádza k postupnej devastácii závesného aparátu zuba a okolitej kosti. Výsledkom zničenia závesného aparátu a straty priľahlej kosti je postupne sa zväčšujúca kývavosť, až strata zuba.

Profesionálne odstraňovanie zubného povlaku a kameňa odporúčame vykonávať v pravidelných intervaloch v závislosti od rýchlosti ich tvorby. V prvom kroku sa zubný kameň odstráni ultrazvukom, a v prípade potreby sa použijú aj manuálne nástroje. Zubný povlak sa odstraňuje rotačnými kefkami a špeciálnou pastou alebo tzv. pieskovaním. Pieskovanie je metóda, pri ktorej sa odstraňujú zo zubov povlaky a pigmenty prúdom piesku, vzduchu a vody. V poslednom kroku sa lokálne ošetria ďasná s použitím dezinfekčného výplachu. Po takomto ošetrení sú zuby čisté, farebne jasnejšie a belšie.

Bielenie zubov je procedúra, pri ktorej sa zosvetľuje farba zubov, pričom je možné využiť hneď niekoľko technológii. Na našej klinike ponúkame tú najmodernejšiu technológiu, Brite Smile, pri ktorej dochádza k vybieleniu až do 9 odtieňov počas jedného hodinového sedenia. Pred samotným bielením zubov je nevyhnutné poradiť sa so zubárom o vhodnosti tejto procedúry.

Bielením sa zosvetľuje farba zubov, a čím je pôvodná farba zubov tmavšia, tým je výsledný efekt bielenia výraznejší. Avšak v priemere dochádza k zosvetleniu o 4- 6 odtieňov. Pri bielení sa na prednú časť zubov nanáša bieliaci gél a pre zvýšenie účinku gélu sa používa modré svetlo špeciálnej lampy. Umožňuje to použiť bieliace gély s nižším obsahom peroxidov a výsledný efekt je tak výraznejší a zuby sú belšie. V súčasnosti existuje už viacero metód bielenia zubov, napríklad domáce, prípadne ambulantné bielenie. Nezanedbateľnou výhodou ambulantného bielenia je práca s koncentrovanejšími bieliacimi gélmi pod odborným dohľadom zubného lekára. V tom je samozrejme záruka vyššej efektívnosti bielenia. Moderné metódy umožňujú vybielenie zubov počas jedného 60 minútového sedenia. Domáce techniky využívajú vo väčšine prípadov dlahy na bieliace gély, ktoré je potrebné používať každodenne po určitú dobu.

Bielenie zubov nie je vôbec bolestivé. Pred procedúrou sa na ďasná a pery nanáša ochranný krém, ktorý chráni mäkké tkanivá pred účinkom bieliaceho gélu a lampy. Po bielení zubov sa však môže objaviť prechodná citlivosť, ktorá zmizne do 24 hodín. Veľmi dobrou prevenciou je nanesenie bezfarebného fluoridového laku na všetky zuby hneď po bielení.

Môže sa stať, že niektorí pacienti budú pociťovať dočasnú zvýšenú citlivosť zubov, avšak táto citlivosť pominie do 24 hodín.

Áno, bielenie zubov je bezpečné. Už viacero výskumov a hodnotení dokázalo, že bielenie zubov pod kontrolou zubára je bezpečné a neničí zubnú sklovinu, dentín a ani mäkké tkanivo.

Výsledky bielenia zubov vydržia často až niekoľko rokov, najmä ak sa pacient o svoje zuby stará správne a používa dobielovacie pero Brite Smile. Vhodné je tiež absolvovať raz za šesť mesiacov odborné čistenie zubov, ktoré sa fajčiarom a pacientom, ktorí konzumujú nápoje a potraviny spôsobujúce zafarbenie zubov, odporúča každé tri mesiace.

V niektorých, a teda vo veľmi úspešných prípadoch možno zubnými pastami konkrétnej značky, pri 30 dňovom používaní dosiahnuť zlepšenie o 1,5 odtieňa. Výsledný efekt sa však nedá porovnávať s 9 odtieňmi, ktoré možno dosiahnuť počas jedného hodinového sedenia profesionálnym bielením zubov.

Amalgám je jedným z najstarších materiálov používaných v stomatológii a máme s nim veľmi dobré skúsenosti. Súčasné amalgámy majú upravené, “vylepšené” zloženie a obsahujú oveľa nižšie množstvo ortuti. Množstvo ortuti, ktoré sa uvoľní pri odstraňovaní starých plomb, pri tuhnutí plomby alebo pri používaní v ústach, je minimálne. Na túto tému bolo vypracovaných niekoľko štúdií, ktoré potvrdili, že množstvá prijímané každodenne v potravinách sú vyššie.

Nech sa už jedná o akýkoľvek materiál, je potrebné zachovať všetky kroky pracovného postupu. To dáva predpoklad vysokej kvality zubnej plomby bez ohľadu na použitý materiál. Amalgám má veľmi dobré mechanické vlastnosti, čo ho predurčuje hlavne na zadné zuby. Po zhotovení plomby však musí materiál v ústach dotuhnúť, a preto sa definitívne leštenie robí až pri ďalšej návšteve. Jeho nevýhoda spočíva skôr v estetickej rovine – strieborná farba má predsa len trochu ďaleko od prirodzenej farby zubov.

Mnohé súčasné materiály používané na plombovanie zubov môžu byť použité aj na zadné zuby, pretože ich mechanická odolnosť je porovnateľná s amalgámom. Veľmi dobré vlastnosti vykazuje inlay – onlay systém, pričom obľúbený je hlavne keramický. Zo zuba sa zbrúsi len toľko, ako pri akejkoľvek inej plombe, avšak následný postup je odlišný. Súčasná moderná technika umožňuje cez počítač vytvoriť takúto zubnú plombu v priebehu niekoľkých minút, a následne sa nalepí na zub, prípadne upraví podľa potreby. Takto vytvorená plomba má výborné mechanické vlastnosti, je trvácna, navyše ju pacienti zvyknú znášať veľmi dobre, a v neposlednom rade je na nerozoznanie od vlastného zuba.

Predpokladom dlhej životnosti zubnej plomby je zachovanie správneho postupu , a teda je nevyhnutné dodržiavať presne určené pravidlá. Potom má každá plomba veľmi dobrý predpoklad na dlhú životnosť, no napriek tomu máme najlepšie skúsenosti s inlay – onlay systémom.

Svieži dych možno dosiahnuť správnou a pravidelnou ústnou hygienou, a teda odstraňovaním zubných povlakov, zubného kameňa a nežiaducich baktérii zo zubov, medzizubných priestorov, ďasien a jazyka. Základom zápachu v ústnej dutine sú baktérie, ktoré produkujú síru, a preto odporúčame pacientom so zdravými zubami navštíviť zubnú kliniku raz za 6 mesiacov a pacientom s problémami raz za tri mesiace. Väčšina zubných problémov vzniká práve kvôli nedostatočnej hygiene, no dôvodom môžu byť aj zle zhotovené protézy a taktiež ich nedostatočná hygiena. Vyberateľné protézy by ste mali každý večer vyčistiť mäkkou kefkou a na noc namočiť do dezinfekčného roztoku.

Dieťa by prvýkrát do zubnej ambulancie malo prísť len na pohovor a nie vtedy, keď sa už o slovo hlási bolesť. Je to približne v čase, keď má všetky dočasné zuby už prerezané, no ak má rodič pochybnosti alebo otázky, je dobré prísť čo najskôr. Naši odborníci naučia deti a rodičov ako správne čistiť prediskutujú s nimi správnu výživu na podporu dentálneho zdravia. Samozrejme, budeme sa snažiť o to, aby deti chodili do zubnej ambulancie radi a bez strachu.

V dnešnej dobe sú už poznatky na takej vysokej úrovni, že je možné vykonať každý stomatologický zákrok takmer bezbolestne. Používajú sa najmä lokálne anestetiká, ktoré sú aplikované v závislosti od charakteru zákroku buď sprejom alebo injekciou. Bolesť taktiež znižuje používanie kvalitných diamantových vrtákov, ktoré navyše skracujú dĺžku zákroku.

Najčastejšie sa stretávame s dvoma prípadmi. V prvom prípade anestetikum nepreniká tkanivami dostatočne kvôli rozsiahlym opuchom a zápalom. V druhom prípade situáciu komplikuje priveľký strach, avšak vtedy možno podať pred zákrokom sedatívne medikamenty, prípadne upokojiť pacienta rozhovorom a vytvorením pohodovej atmosféry.

Gingivitída je zápal ďasien, ktorý je často vyvolaný bledožltým zubným povlakom alebo zubným kameňom. Baktérie uvoľňujú toxické látky, ktoré dráždia ďasná, a tie sú potom citlivé, napuchnuté, zapálené a náchylné ku krvácaniu. Jedinou prevenciou je správna a pravidelná hygiena. Ak si všimnete akýkoľvek príznak gingivitídy, je potrebné navštíviť zubného lekára, pretože zanedbanie varovných signálov vedie ku kývaniu zubov až k ich strate, parodontitíde.

Za jedinú úspešnú metódu možno považovať liečbu prostredníctvom chirurgických zákrokov, a to iba v prípade, že chrup nie je postihnutý po celom obvode, ale iba lokálne. Väčšinou sa liečba sústreďuje na spomalenie artrofie používaním mäkkých zubných kefiek a výrazne opatrným a citlivým čistením zubov.

Paradentóza sa najčastejšie prejavuje u starších ľudí, pretože sa vyznačuje pomalým vývojom. Veda ešte nepokročila na takú úroveň, aby dokázala jednoznačne identifikovať príčiny jej vzniku, a to je dôvod, prečo dnes lekári nie sú schopní stanoviť presné postupy na odstránenie neželaného stavu. Pri hľadaní dôvodov vzniku paradentózy sa najčastejšie hovorí o preťažení zubov pri hryzení, nevhodných technikách čistenia zubov, príliš tvrdej zubnej kefke, ortodontickej liečbe, atď. Pokiaľ sa k artrofii pridá ešte ďalšie ochorenie zubného chrupu, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Korigovať krivé alebo natesnané zuby je množné viacerými spôsobmi, napríklad prostredníctvom fixného zubného strojčeka, keramických fasetov, koruniek alebo dostavbou kompozitnej živice. Riešenie závisí od konkrétneho problému, ako aj stavu celého chrupu.

Zubný kaz vznikne vtedy, ak na zub pôsobí viacero faktorov súčasne, ako cukor a baktérie, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine dostatočne dlho. Preto je nevyhnutné zuby nielenže dôkladne čistiť zubnou kefkou aspoň dvakrát denne, ale tiež používať dentálnu niť a medzizubnú kefku. Vhodné je tiež na povrch zubov aplikovať fluoridové prípravky, ktoré zvyšujú ich odolnosť voči kazu.

Áno, môžu. Citlivosť zubov na chlad je sprievodným faktorom najmä po ošetrení hlbších kazov, avšak je to len prechodný stav. Po krátkej dobe si zuby vytvoria dostatočnú bariéru ochranného dentínu.

Ak je výplň v poriadku, stačí ju len vyleštiť a bude vyzerať tak ako predtým. Nevyhovujúce zubné výplne môžu byť nahradené novými materiálmi vo farbe zubov, ako je kompozitná biela zubná výplň alebo porcelánová inlej, ktorá je najtrvácnejšia po estetickej stránke, aj po funkčnej stránke. Pri väčších stratách častí zubu je možné prekryť celý zub korunkou, ktorá je tiež potrebná u mŕtvych zubov, pretože ich chráni.

Zlomené, prasknuté alebo opotrebované zuby môžeme opraviť veľmi tenkými, špeciálne zhotovenými keramickými fasetami, ktoré sú na nerozoznanie od vlastného zuba. Ďalšou možnosťou je oprava pomocou bielej výplňovej živice, a pri rozsiahlejšom poškodení je možná oprava korunkou.

Chýbajúce zuby môžeme nahradiť snímateľnými náhradami, pevnými mostíkmi alebo implantátmi.

Implantát je umelý koreň, ktorý sa umiestni do kosti a drží tak náhradný zub alebo mostík. Pripomínajú skrutky, a sú najčastejšie vyrobené z titánia ale aj iných materiálov, ktoré sú vhodné pre použitie v ľudskom tele. Implantáty sú fixované v kosti, vďaka čomu poskytujú základňu pre jeden alebo viac náhradných zubov, nazývaných korunky alebo mostíky. Na rozdiel od umelého chrupu, sú implantáty trvalo vsadené, a preto ich nie je potrebné na noc vyberať, a tiež umožňujú lepšie žuvanie, artikuláciu a vzhľad.

Vhodnosť implantátu posúdi odborník, teda zubný chirurg. Avšak všeobecne možno tvrdiť, že implantáty nie sú vhodné pri chorobách, ktoré zhoršujú podmienky vhojenia, ako je cukrovka, nádorové choroby, paradontóza, a tiež implantáty nie sú vhodné pre fajčiarov.

Pri správnej starostlivosti o zubné implantáty, a samozrejme dobre odvedenej práci chirurga, môžete rátať s ich doživotným používaním. Netreba zabúdať na ústnu hygienu a pravidelné profesionálne čistenie v ambulancii aspoň raz za šesť mesiacov. Tento úkon poisťovne nepreplácajú.

Ozónová metóda ošetrovania zubného chrupu má široké možnosti uplatnenia, a preto sa dá aplikovať aj ako prevenčná metóda hlavne u pacientov v detskom veku, no využíva sa tiež pri odstraňovaní zubných kazov, ktoré nie sú ešte v pokročilom štádiu spojenom so zápalom nervu zuba. Po aplikácii ozónu sa defekt prekryje výplňou.

Ozónová metóda sa môže aplikovať pri oprave menších zubných kazov bez toho, aby sa pacient musel obávať akejkoľvek bolesti, keďže sa nejedná o vŕtanie, ale o likvidáciu baktérii prostredníctvom ozónu, čím sa taktiež šetrí samotný zub.

Funkciou RTG je zobrazenie tkanív, ktoré nie sú buď dostatočne, prípadne vôbec viditeľné voľným okom. Pri získavaní obrazu prechádzajú tkanivami RTG- lúče dopadajúce na film, a obraz sa získa po vyvolaní snímky. Najnovšie používanou technikou je takzvaná rádiodiagnostika, v ktorej sa obraz premieta priamo na monitor počíta. Táto metóda je o mnoho šetrnejšia a presnejšia ako samotné RTG, ale jej najväčšou výhodou je možnosť snímky ďalej upravovať a odosielať e-mailom.

Zdieľaj na sociálnych sieťach: